Kamu sanayi işbirliğinde bir örnek adım da Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (Anadolu OSB) atıldı. Ankara Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı ve Valiliğe bağlı İl Müdürleri Anadolu OSB’nin üreticileriyle bir araya gelerek, taleplerini değerlendirdi.

TUNCAY: BÖLGEMİZDE YERLEŞİK HAYATIN BAŞLAMASI GEREKMEKTEDİR

Toplantı, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay’ın Bölgenin kuruluş ve gelişim sürecini anlatmasıyla başladı. Tuncay, “Bölgemizde şu an 40 fabrikamız çeşitli aşamalarda inşaat halinde olup, 59 firmamız üretimdedir. Bizler 2002 yılından itibaren tamamen kendi kaynaklarımızla bu işleri yaptık. Hiç kamu kaynağı kullanmadık. Bölgemizde 2 bin, toplam sanayi havzasında ise 10 bin kişi çalışmaktadır. Bölgemizin hızlı gelişimi için yerleşik hayatın başlaması gerekmektedir. Bu nedenle toplu konut alanının altyapı ihtiyaçları giderilmelidir” dedi.

“BAŞKENT MESLEKLİ HALE GETİRİLMELİDİR”

Ankara hızla sanayi kenti olma yolunda ilerlediğine dikkat çeken Tuncay, buna karşın ciddi bir işsizlik olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Burası yakın bir zamanda 1250 orta ölçekli firmanın 60 bin ile 300 bin arası vatandaşımızın istihdam edileceği bir havza olacaktır. Bu Ankara’ nın işsizlik problemini büyük ölçekli çözecektir. Şuan ki istihdamlarımızı çevre ilçelerden karşılıyoruz ancak nitelikli eleman ihtiyacında ciddi sıkıntımız devam ediyor. Başkentteki işsiz nüfusun meslekli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda kamunun katkılarına ihtiyacımız var. Biz kendi içimizdeki problemi çözebilmek adına Polatlı Belediyesi ve Polatlı Meslek Lisesi ile işbirliği yapıyoruz. Badem ağaçlarının geliri ile mesleki eğitim alan öğrencilere destek oluyoruz ve burs verdiğimiz öğrencileri bölgede yaz çalışması ile staj yaptırıyoruz. Bu uygulamadan çok verim aldık fakat yetmiyor. İşbirliği halinde olduğumuz üniversite ile mesleki eğitim alan öğrencilerin Bölgemizde staj yapmasını sağlıyoruz. İstiyoruz ki, yaratıcı düşünce ile üretimin gücü birleşsin ve yüksek katma değerli ürünlerle Ülkemize daha çok katkı sağlayalım. Nitelikli eleman ihtiyacı konusunda kamu işbirliklerimizi artırmalıyız”

YOL VE ULAŞIMDA ÖNCELİKLİ ÇÖZÜM ARAYIŞI!

Sanayi havzasının yol ve ulaşım sorununa değinen Tuncay, toplu ulaşım probleminin çözüme kavuşturulmasını talep etti. Tuncay, “Buranın sorunlarının başında yol ve ulaşım gelmektedir. Hem personel taşımada hem de üretimdeki lojistik faaliyetlerde sıkıntı yaşamaktayız. karayolu ulaşımı için proje başladı. Yol projesinin tamamlanması bizi büyük ölçekli rahatlatacaktır. Banliyö tren hatlarının devreye girmesi gerekiyor. Ayrıca bölgeye toplu ulaşım sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“BÜTÜN ÇABAMIZ ÜLKEMİZ İÇİN”

Tuncay, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretmeden kazanmak, üretmeden harcamak, üretmeden dik durmak mümkün değil. Onurlu yaşamak için de üretmeye ve zenginliğe ihtiyaç var. Bağımsızlığın temelinde ekonomik bağımsızlık yatıyor. Bütün çabamız Ülkemize, vatanımıza bir miras bırakmak ve ışık tutabilmektedir. Bu anlamda sorunlarımızın çözümüne ilişkin çağrımızı karşılıksız bırakmayan Ankara Valimize, kurum temsilcilerimize teşekkür ediyorum.”

VALİ TOPACA: ÜLKENİN GELECEĞİ ÜRETİMLE DOĞRU ORANTILIDIR

Devletimizin, sanayiye bakışının pozitif olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Vali Topaca, sanayicilerin karşılaştığı problemlerin çözümü için devlet ile üreticilerin bir araya gelmesinin çok önemli bir fonksiyon olduğunu ifade etti. Topaca, “Ülke olarak hedefleri olan bir ülkeyiz. Daha çok üretmeyi, daha çok ihracat yapmayı, istihdam sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla Vali olarak, ülkenin geleceğinin, refahının, güvenliğinin üretimle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. Eskisi gibi Devlet istihdam kapısı değil, koordinatördür. Üretim yapacakların önünü açan bir organizasyon gibi düşünüyoruz” dedi.

HAVZANIN PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEK

Devletin özellikle vatandaşları talepleri doğrultusunda hastane, okul gibi tüm ihtiyaçlarına cevap verdiğini söyleyen Vali Topaca, istihdam konusunda sanayicilere büyük iş düştüğünü kaydederek, istihdam konusunda ilgili kamu kurumların her türlü yardıma açık olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti: “Bizler sizlerin yardımcısıyız. Yapacağınız yatırımlarda, kamu kaynaklarına erişimde, yatırım kararlarının alınmasında sizinle birlikteyiz. Bugün bu toplantıyı tertip etmemizin sebebi de budur. Tüm sorunlarınızı ve taleplerinizi dinleyerek, çözüm yolunda birlikte ilerleyeceğiz. Elbette ulaşımla ilgili, eğitimle ilgili, bazı altyapı ile ilgili sorunlar var. Bunlar çözülemez sorunlar değil. İçme suyu ile ilgili sorunlar var DSİ İl Müdürümüz yanımızda. Toplu konutların içme suyu problemi çözülecek. Bizde eş zamanlı olarak bu konutlarda ikamet edeceklerin çocukları için ilkokuldan liseye kadar tümünün planlamasını yapıyoruz. İnşallah bunları sizin tahmininizden daha hızlı adımlarla sonuçlandıracağımıza inanıyorum. Allah’ın izniyle burada ne konuştuysak, hepsinin takipçisi olacak ve sorunları aşacağız. Biz kamu kurumları olarak, yaptığınız yatırımlarda önünüze engel değil, adeta önünüzü açan bir öncül kuvvet gibi çalışmak istiyoruz.”  Vali Topaca, sözlerini tamamlarken Anadolu OSB’nin gölet, ağaçlandırma gibi yapılanmalarından övgü ile bahsetti ve ekledi: “Göletiniz, farklı ve güzel bir çalışma. Etrafında ki ağaçlandırma ve peyzajı artırmaya yönelik katkılarımız olacak. Biz sizin taleplerinize duyarlıyız. Sizin yapacağınız yatırımlara duyarlı ve yardımcınızız.”

SANAYİCLER SÖYLEDİ, KAMU TEMSİLCİLERİ ÇÖZÜM ÜRETTİ

Geniş katılımla yapılan toplantıda konuşmaların ardından Anadolu OSB yatırımcıları sorunlarını dile getirdi ve ilgili il müdürleri ile çözüm önerileri masaya yatırıldı. Toplantıda Vali Ercan Topaca’nın üreticilerden gelen problemlerin giderilmesi konusunda ivedilikli çalışma başlatılması ifadeleri dikkat çekti.

Toplantıdan sonra ise Anadolu OSB Çanakkale Şehitler Anıtı, Bademlik alanı, Türkiye’nin 250 Milyon TL’lik ihracatını karşılayan ilk yerli tünel açma makinesini üreten E-Berk Makine A.Ş., Ader Savunma A.Ş., Ulusoy Elektrik Ltd. Şti. gezilerek, program sonlandırıldı.

Toplantıya Ankara Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan Ünal, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Tuna Cebecioğlu, DSİ Beşinci Bölge Müdür Vekili Mahmut Dündar, ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Demiryolları 2. Bölge Müdürü Mahmut Yetkin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Solmaz, OSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, Çırak Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Yönetim Kurulu Üyeleri ve sanayiciler katılım sağladı.